O firmie
Firma ATM MIKODA powstała w 1982 roku.
Jest obecnie wiodącym na polskim rynku producentem tarcz i bębnów hamulcowych.
W naszym asortymencie znajdują się tarcze hamulcowe i bębny hamulcowe do większości popularnych samochodów osobowych i dostawczych spotykanych na naszych drogach.
Zakład obróbki mechanicznej tarcz i bębnów hamulcowych mieści się w Częstochowie, ul. Podhalańska 12.
Łączna powierzchnia hal produkcyjnych, magazynów i biur wynosi 3 200 m2. Dodatkowo firma posiada duże możliwości rozbudowy, dysponując terenem 8000 m2 powierzchni.
Park maszynowy składa się z tokarek CNC, centrów obróbczych, wielowrzecieniowych wiertarek oraz innych specjalistycznych maszyn realizujących procesy produkcji tarcz i bębnów hamulcowych.
Zatrudnienie w firmie wynosi ponad 100 osób. Aktualne moce produkcyjne pozwalają na wyprodukowanie 1 500 000 sztuk tarcz i bębnów hamulcowych rocznie. Park maszynowy umożliwia produkcję wyrobów o gabarytach do 600x600x500 mm, oraz osiąganie bardzo wysokich tolerancji wykonania, na przykład:
tolerancja wielkości otworu - 0,01 mm
tolerancja rozmieszczenia otworów - 0,05 mm
tolerancja płaskości powierzchni - 0,05 mm
chropowatość - 0,25 RA
bicie - 0,01 mm
Wyspecjalizowany zespół
zajmujący się wdrożeniami nowych wyrobów do produkcji, własna narzędziownia i modelarnia oraz specjalistyczne oprogramowanie pozwala na uruchomienie produkcji nowego wyrobu w bardzo krótkim czasie po otrzymaniu rysunku.
Zakład wyposażony jest w nowoczesną aparaturę
pomiarowo - kontrolną, która pozwala kontrolować odpowiednie parametry wyrobu na poszczególnych etapach jego produkcji, jak na przykład: skład chemiczny, wytrzymałość, twardość, wymiary, parametry dynamiczne i wizualne. Pozwala to zapewnić wymaganą jakość wyrobu, trwałość i wysokie walory użytkowe.
Aby zagwarantować klientom satysfakcje
z poziomu obsługi, firma zapewnia natychmiastową realizacje zamówień w pełnym asortymencie. Dostawy realizowane są zawsze według potrzeb i życzeń klienta.
Historia firmy
- 1982 Powołanie do życia firmy ATM MIKODA - Części Motoryzacyjne.
Firma rozpoczęła od produkcji kilku referencji tarcz hamulcowych pełnych. Zatrudnienie wynosi 10 osób. - 1988 Rozpoczęcie produkcji tarcz wentylowanych i bębnów hamulcowych. Wzrost produkcji do 20 referencji tarcz i bębnów hamulcowych. Wzrost zatrudnienia do ponad 20 osób.
- 1989 Uzyskanie Certyfikatu Bezpieczeństwa wydanego przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji w Warszawie, upoważniającego nas do znakowania naszych wyrobów znakiem bezpieczeństwa “B”. Wdrożenie do produkcji kolejnych referencji tarcz i bębnów hamulcowych.
- 1998 Przenosiny do nowo wybudowanego zakładu - hala produkcyjna, magazyn wyrobów gotowych i surowców, biurowiec.
- 1999 Poszerzenie bazy dostawców. Nawiązanie współpracy z angielskiej odlewnią “Precision Disc Castings LTD” - członkiem konsorcjum EUROPEAN COMPONENTS LTD oraz odlewnią TEKSID.
- 2001 Rozpoczęcie oznaczania wyrobów kodem kreskowym EAN-13. Nasz numer Jednostki Kodującej to: 45425
- 2002 Charakteryzuje się dynamicznym rozwojem sieci dystrybucji w kraju.Firma współpracuje już z wszystkimi znaczącymi dystrybutorami części zamiennych w kraju.
- 2003 Zakup odlewni żeliwa w Kutnie od firmy Centrozap. Odlewnia kontynuuje produkcje odlewówtarcz i bębnów hamulcowych oraz innego rodzaju odlewów z żeliwa szarego i sferoidalnego. Ze względu na długoletnia tradycje i powszechnie znaną wysoką jakość odlewnia zdobywa nowych klientów w całej Europie. Odbywa się proces unowocześniania odlewni. Są wprowadzanenowoczesne technologie odlewnicze poprzez zakup urządzeń odlewniczych. Uruchamiana jest produkcja tarcz i bębnów hamulcowych na zakupionych nowych maszynach CNC. Powstaje własna narzędziownia i modelarnia. Zatrudnienie wzrasta do ponad 200 osób. ATM MIKODA uniezależnia się od zewnętrznych dostawców odlewów i oprzyrządowania, co pozwala znacznie skrócić czas wprowadzania do produkcji nowych wyrobów i dostarczania się do potrzeb rynku i odbiorców.
- 2004 Dzięki zakupowi kolejnych maszyn i urządzeń następuje dalsze unowocześnianie procesów technologicznych. Zespół projektantów opracowuje nową szatę graficzną opakowań, przez co wyroby ATM MIKODA stają się doskonale rozpoznawalne przez klientów. Zostaje utworzona pierwsza filia zagraniczna oraz magazyn wyrobów w Szwecji - MIKODASCANDINAVIA. Poprzez zakup kolejnych samochodów ciężarowych oraz uniezależnienie się od transportu zewnętrznego następuje znaczna poprawa mobilności i skrócenie czasu zaopatrzenia. Planowane na przełomie roku 2004/2005 kolejne inwestycje w park maszynowy (zakup w pełni zautomatyzowanego pieca indukcyjnego, stacji przerobu mas formierskich, maszyny do produkcji rdzeni oraz kilku pionowych centrów obróbczych) spowodują dalszą poprawę wydajności i poszerzenie możliwości produkcyjnych.
- 2008 Zakup nowych pionowych centrów obróbczych.
- 2010 Uzyskanie przez firmę MIKODA certyfikatu TÜV wystawionego przez TÜV Rheinland.